Lavanta Yağı Özellikleri ve Önemi

Günümüzde özellikle Lavanta Yağı ve Lavanta Çayı olarak tüketilen Lavanta çiçeği, pek çok alanda gerek sağlık gerekse güzellik için kullanılmakta. Peki Lavanta Yağının özellikleri nelerdir? Lavanta Yağı Neden bu kadar önemli?

LAVANTA YAĞI

Lavanta Yağı Özellikleri

 • Akne tedavisinde lavanta yağının etkisi, anti-bakteriyel özelliği ile özellikle açık akne yaraları üzerinde bakterilerin çoğalmasını engeller. Akne oluşumuyla kapanmış porları açarak o bölgede inflamasyonu azaltır.
 • Yapılan çalışmalarda Hindistan cevizi yağı ile kullanıldığında karşılıklı olumlu etki (sinerjitik etki) yaptığı görülmüştür.
 • Egzama ile birlikte ciltte oluşan kaşıntı, yara oluşumu ve kuruluk hissini azaltmaya yardımcıdır.
 • Enflamasyonu azalttığı için ciltte parlaklık verirken, hiperpigmentasyonu da azalttığı için lekelenme riskini azaltır.
 • Yüzde ince çizgilerin ve kırışıkların temel sebebi serbest radikaller olmasından dolayı lavanta yağının %71 içeriği antioksidan kapasiteye sahip olduğu için serbest radikalleri cilt üzerinden temizler. Böylece ince çizgilerin oluşumunu engeller.
 • Rejenerasyon yeteneği ile cildin temel katmanı olan epidermis için gerekli esansiyel yağları sağlar, kan dolaşımını arttırarak anti-aging etki gösterir.
 • Saç kıran hastaları üzerine 1998 yılında yapılan araştırmada 7 haftalık uygulama sonrasında %44 oranında saç foliküllerinin büyümesi gözlenmiştir.
 • Yapılan çalışmalarda lavanta yağının Saç kepeklenmesini giderdiği, saçın koparak dökülmesini engellediği, saçın kırılmasını önlediği saçın beslenmesini ve saçın nem dengesini sağladığı görülmüştür.
 • 1,8-cineole, camphor, and endo-borneol etken madde içeriği baskın olurken özellikle tıbbi yapılan çalışmalarda alerjen etkileri azalttığı ve cilt üzerinde yanık oluşumunun engellendiği kanıtlanmıştır.
 • Sinir sistemi hastalıkları üzerine yatıştırıcı etki yaparken, kan dolaşımını dengelediği için baş ağrısında, psikiyatrik hastalıklara karşı olumlu etkilerinin yanında; kasb kramplarına-menstrual ağrılara ve gaz spazmına karşı klinik çalışmalar mevcuttur.

Lavanta Yağı Kullanmanın Önemi

 • Esansiyel yağlardan Lavanta Yağı ve çay ağacı minör sağlık problemlerinde kullanılır.
 • Çay ağacı geniş spektrumlu anti-bakteriyal özelliğe sahiptir, büyük ölçüde cilt problemlerinde kullanılır.
 • Lavanta yağının geleneksel kullanımı antiseptik ajan (mikrop öldürücü, dezenfekte edici) olmasıdır, baskın olarak daha çok rahatlatıcı, gaz giderici ve sedef benzeri etkilere karşı aromaterapide kullanılır.
 • Özellikle Salmonella bakterileri üzerinde yapılan çalışmada, bakteri mutasyonunu engellemesi ve bakterinin çoğalmasını durdurma etkileri incelenmiştir(Evandri. M.G. et al, 2005).

Yaşadığımız bu süreçte, yeni nesil koronavirüsü COVID-19 için göremediğimiz gizli bir risk var. Hastaneye yatışı olan birçok hastanın corona virüsü dışında diğer bakteri ve virüslerden enfekte olmaktan korunmaları gerekmektedir. Bağışıklık sistemini etkileyebilecek diğer faktörlerin minimize edilmesi oldukça önemli. Bu nedenle, vücutta enfeksiyon etkisi yüksek Salmonella, Staphylococcus ve Escherichia coli gibi bakterilerden bu dönemde korunmaya daha fazla özen gösterilmelidir.


Ersağ Lavanta Yağı fiyatını incelemek için metne tıklayın.

Ersağ sistemi, üyelik avantajları ve kariyer basamakları hakkında daha detaylı bilgi edinmek için metne tıklayın.

İndirim ve kampanyalardan yararlanmak için hemen Ersağ’a ücretsiz Üye Olun. Üye olmak için metne tıklayın.

Üye olmadan Ersağ ürünlerini sipariş vermek için metne tıklayın.


Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir